Instant Pot® Egg Bites, My Way

Okay, so this is IP cooking for only my 6th time, so
here we go.

 

I saw some Egg Bites for sale in our local market for a fairly good chunk of change,
and I thought, I could make these for far less money in my Instant Pot®.

Game on!

I did some research on the WWW on Egg Bites and did
my usual of a mish-mash from different recipes
to create my own version.
Mainly because, almost all of the recipes called for Cottage Cheese,
which I know darn well that DH WILL NOT EAT! Never tried that with him, nor will I ever 

Here’s what I did:

 

Clean 3 four ounce mason jars (well 2 + an 8 oz’er `cuz that’s all I had)
Butter the inside of each jar, well (ssshhh! don’t tell DH )

In a 2 C. measuring cup, whisk together:
2 large Eggs
1/4 C. Whole Milk
2 Tbsp. grated Sharp Cheddar Cheese
S&P to taste

In the bottom of each jar, sprinkle about 1 tsp. Bacon Bits
(reads as to your taste)

(I cheated, photo courtesy of Walmart.com)

Pour in the Egg mixture to fill each jar about half way.
Cover with tin foil.
In your Instant Pot®, place the trivet along with 1 cup of water.

Carefully place the filled jars onto the trivet.
Close and seal your IP.
“Steam” on “Normal” for 8 minutes.
Do a Natural Release for 10 minutes.

Release the vent value and using a jar lifter (or a pot holder works too),
remove the jars to a cooling rack.

Sprinkle 2 Tbsp. of grated Sharp Cheddar Cheese between the 3 Egg Bite tops.

Run a butter knife around the edge of the Egg Bites, extricate to your plate…

… and devour while still warm.

Our opinions?
Both DH and I said the same thing, it’s okay, but we don’t see all the hop-la over these.  They’re basically omelets.
I think if I were hosting say a Sunday Brunch Buffet, I would serve these, but for just us two, meh, NO!

Now, to be fair, I will try this again using the Cottage Cheese, just not when I’m feeding DH 

So, how did I do on beating the price of the pre-made Egg Bites you may be saying?

Here’s how I figured it:

Eggs: $2.50/dz. = 20¢/Egg
Bacon Bits: ($1.33/30 Tbsp.) ÷ 3) ÷ 3 = 2¢
Cheese: (38¢/oz. X 2) ÷ 3 = 25¢
Milk: ($1.90/qt. ÷ 16) ÷ 3 = 4¢
Butter: (22¢/oz.) I used about 1 tsp. total = 11¢ ÷ 3 = 4¢

I come up with 55¢ per Egg Bite.

Now, granted, I’m not the best in math, but …

These prices are based solely on what I paid here in Arizona at my local markets. Of course your costs may vary, but still, it gives a pretty good picture…

Remember now, a recipe is simply someone else’s idea, take it and make it your own.

Cook for your family!

Tagged: , , , ,

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: